Zabierz dziadków do sieci!

Zaledwie 43 proc. polskich seniorów w wieku 65-74 lat korzysta z internetu – podaje Eurostat w raporcie za 2020 rok. To o wiele mniejszy odsetek, niż wynosi unijna średnia 61 proc.

Dla kontrastu: najwięcej aktywnych w sieci seniorów odnotowała Dania (94 proc.), Luksemburg i Szwecja (po 91 proc.), Holandia (90 proc.) i Finlandia (88 proc.).

Tymczasem dostęp do internetu i umiejętność korzystania z niego może pomóc starszym ludziom przezwyciężyć samotność poprzez łatwiejszy kontakt z innymi seniorami i zabieganymi lub mieszkającymi daleko członkami rodziny, z którymi spotkania dodatkowo utrudniła pandemia.

Sieć może bardzo ułatwić seniorom załatwianie codziennych spraw – od zakupów spożywczych po wizyty w urzędzie, zapisy do lekarza czy obsługę bankową (wg danych GUS z 2017 roku zakupy przez internet robiło zaledwie 19,6 proc. osób w wieku 55-64 lata oraz 8,6 proc. w grupie wiekowej 65-74 lata).

Dostęp do internetu jest również furtką do przebogatych zasobów cyfrowych, w tym udostępnianych wirtualnie zbiorów muzeów z całego świata, przedstawień teatralnych czy koncertów online, a także serwisów z podcastami czy filmami na życzenie. Sieć dostarcza więc wartościowej rozrywki, skutecznie konkurując z dominującą u tej grupy wiekowej telewizją.

Dlatego tak ważne jest, żeby zabrać dziadków/starszych rodziców do sieci – pomóc im zainstalować oprogramowanie, nauczyć poruszania się po internecie czy podrzucić adresy wartościowych witryn. Czas spędzony razem poprawi też Wasze wzajemne relacje, co jest korzyścią nie do przecenienia 🙂 Pod każdym względem warto!

Dlatego my jako Fundacja Rozwoju Przez Całe Życie zaangażowaliśmy się w międzynarodowy projekt CEDAC – Creative educators of digital arts and culture (w ramach środków programu Erasmus+), który ma na celu przygotowanie warsztatów i cyfrowych narzędzi dla edukatorów, którzy chcieliby zachęcić seniorów do korzystania z internetowych zasobów kultury i sztuki oraz do tworzenia własnych prac i dzielenia się nimi online z innymi seniorami 💪💪💪

Będziemy Wam relacjonować postępy prac nad tym projektem!