#NieKarmTrolla – nasza akcja przeciw rosyjskiej dezinformacji w Polsce

Wraz z blogiem Crazy Nauka uruchomiliśmy akcję społeczną „NieKarmTrolla, która ma pomóc dostrzegać i zwalczać kremlowską dezinformację w Polsce. W ten sposób wspieramy nie tylko Ukrainę w jej walce z agresorem, ale też uodparniamy Polaków na szeroką obecność kremlowskich trolli w polskojęzycznym internecie.

Jednym z celów statutowych naszej Fundacji jest promowanie wiedzy naukowej i rzetelnych informacji oraz zapobieganie szerzenia dezinformacji, dlatego w obliczu intensyfikacji działań dezinformacyjnych ze strony Kremla w polskojęzycznym internecie, co nastąpiło wraz z agresją Rosji na Ukrainę, zdecydowaliśmy się podzielić się z Wami tym, co umiemy najlepiej, a więc znajomością technik rozpoznawania i zwalczania tego typu działań.

Mamy nadzieję, że tym sposobem ograniczymy zasięg kampanii dezinformacyjnej ze strony putinowskich trolli i ich botów, a ochoczo rozpowszechnianej przez tzw. pożytecznych idiotów (to nie obraźliwe określenie, tylko nazwa jednej z technik dezinformacyjnych, tzw. useful idiots), a więc osób, które w jadzie sączonym przez Kreml dojrzały emanację własnych fobii oraz uprzedzeń i wskutek tego służą za narzędzie dezinformacji.

Trolle Putina mącą w polskim internecie, żeby umniejszyć skalę własnej agresji i popełnianych w Ukrainie zbrodni wojennych oraz maksymalnie utrudnić życie milionom nieszczęśliwych uchodźców. Robią to, sprytnie wykorzystując polsko-ukraińskie animozje historyczne oraz podsycając nastroje ksenofobiczne, a więc lęk przed przybyszami. To element cyberwojny, w której my jesteśmy zarówno celem, jak i narzędziem ataku.

Webinar

Na temat kremlowskiej dezinformacji organizowaliśmy webinar, którego gośćmi byli: Sylwia Czubkowska, dziennikarka i redaktor prowadząca Spider’s Web+, oraz Robert Król, wicedyrektor NASK zajmujący się przeciwdziałaniem dezinformacji w sieci:

Materiały edukacyjne

Stworzyliśmy też serię materiałów edukacyjnych pomagających rozpoznawać i zwalczać rosyjską dezinformację w polskim internecie. Do tej pory ukazały się 3 pierwsze części akcji #NieKarmTrolla:

Jak nie karmić trolla?
7 głównych metod kremlowskiej dezinformacji
Zgłoś dezinformację!